Határtalanul
Határtalanul 2025
Határtalanul 2025
Határtalanul - Szlovákia 2025.03.17-21.
Előkészítő foglalkozás:
Az utazást megelőző hetek osztályfőnöki órái keretei közt készültünk fel a kirándulásra. A tanulóink térképet készítettek a meglátogatni kívánt településekről és emlékhelyekről, s PowerPoint bemutatók segítségével tartottak előadást társaiknak.
A kirándulás:
1. nap
Ótátrafüreden megtekintettük az Osztrák-Magyar Monarchia építészetének remekművét, a XX. század fordulóján épült Grand Hotelt, a Csorba-tónál pedig a Magas-Tátra jellegzetes magashegyi villamosát, amely a történelmi Magyarország legmagasabban fekvő villamosított vonala volt. Útközben láthattuk Krasznahorka várát, melynek utolsó tulajdonosai az Andrássy grófok voltak.
2. nap
Eperjesen ellátogattunk a Rákóczi-család ősi tulajdonában épített Rákóczi-házba, ahol a család valamennyi fejedelmi tagja megfordult. Ezt követően Szlovákia második legnagyobb városa, Kassa felé vettük az irányt, ahol a Szent Erzsébet-főszékesegyház kriptájában megkoszorúztuk a nagyságos fejedelem II. Rákóczi Ferenc, az édesanyja, a munkácsi hős Zrínyi Ilona és gróf Bercsényi Miklós generális szarkofágját. Ezt követően Várhosszúréten házigazdánk Parditka József, az ismert turisztikai szakember mesélt a szálláskomplexumát ellátó gazdaságáról.
3. nap
A reggeli órákban meglátogattunk a helyi általános iskolában tanuló gyerekeket. Ezt követően Besztercebányára mentünk, ahol meglátogattuk a püspöki székesegyházat, a ferde várostornyot, a Mátyás-házat, a Thurzó-házat, a Beniczky-házat, a várnegyedet és az Ezüst-kaput. Besztercebányán még Bethlen Gáborra emlékeztünk, akit itt választottak magyar királlyá. Nemsokára Balassi Bálint szülőhelyére, Zólyomba utaztunk, majd Selmecbányának vettük az irányt, ahol a világörökség részét képző belvárosban tettünk egy nagy sétát. A napot Alsócsitáron zártuk, ahol megkoszorúztuk Kodály Zoltán emléktáblát.
4. nap
Elsőként a Nyitra folyó mentén található, romantikus francia kastélyokat idéző mésztufa rakáson épült Bajmóc várához látogattunk el, majd Trencsén felé vettük az irányt, mely Csák Máté tartományi székhelye, s számos jeles történelmi esemény (békeszerződésnek, eljegyzéseknek, esküvőknek és a Szent Korona őrzésének) helyszíne volt. Míg itt voltunk, megemlékeztünk a városhoz kötődő neves történelmi személyiségekről (a "kiskirály" Csák Máté, Károly Róbert, a Hunyadiak, a Szapolyaiak, Bocskai és Rákóczi) és felidéztük a vesztes trencséni csatát is.
5. nap
Utolsó napunkon elsőként Nagyszombatra látogattunk el, ahol Kodály Zoltán a gimnáziumi tanulmányait végezte, Pázmány Péter pedig egyetemet alapított. Ezt követően az egykori magyar koronázási fővárosba, a reformkori országgyűlések helyszínére, Pozsonyba utaztunk, ahol megtekintettük a koronázásoknak helyet adó Szent Márton Dómot, az egykori országgyűlések házát, Óvárosházát, illetve a Mihály-kaput. Kirándulásunk a dévényi várrom megtekintésével folytatódott, mely egykor a történelmi Magyarország nyugati kapuja, határvára volt. Mielőtt buszra szállva hazafelé indultunk volna, együtt elszavaltuk Ady Endre Góg és Magóg fia vagyok én című versét.
Értékelő óra
A hazatérést követően hetedik évfolyamos tanulóink színes, saját készítésű fényképekkel teli PPT-vel kísért lelkes beszámolót tartottak a következő tanévben utazni készülő hatodik évfolyamnak. A beszámoló során mindenki örömmel mesélt a kirándulás során szerzett legszebb emlékekről, s arról, hogy mi tetszett neki a legjobban Szlovákiában.
A Nemzeti Összetartozás Napján a kiránduláson készített képek és videók segítségével projektoros beszámolót tartottak a részt vevő tanulók a hatodik osztályos diákok számára. A személyesen átélt élmények átadása nagyon lelkesítően hatott diáktársaikra. Az utazás előtt és az értékelő órán készített projektmunkák, versillusztrációk, térképek illetve az ott fotózott képek, rajzok, útinaplók, emléktárgyak kiállításra kerültek. Táncházat és daltanulást szerveztünk a meglátogatott terület táncaival, dalaival, gyerekjátékaival.